Silindirik İç yüzeyde Çapak, Kof, Çizik Tespiti

Mercedes ve Chrysler için yan sanayi üretimi yapan Mita Kalıp‘ta, silindirik iç yüzey barındıran parçaların, kamera ile çizik, kof, çapak ve fatura varlık kontrolleri yapan sistemi devreye aldık. Otomasyon sistemi Prestij Endüstri tarafından yapılan test ve montaj masasında, parça montajı, kameralı kontroller ve basınçlı hava ile mikron boyutunda hassas ölçüm  yapılmaktadır.

Kontrol edilecek olan parça, yukarıdaki gibidir. Prestij Otomasyon montaj masasında, parça monte edilerek kameranın altına getirilir. Özel bir açıyla yerleştirilmiş ayna sistemi, silindirik iç yüzeyin tam merkezine getirilir. Konik yüzeye sahip olan ayna, silindirik görüntüyü küresel geometriye çevirir. (Aynadan yansıyan görüntülerin kameradaki görünümü aşağıdaki gibidir)

Yukarıdaki şekilde, hatalı ve sağlam parça görünümleri verilmiştir. Bu görüntülerde Çapak, Kof, Çizik gibi hataları ayırmak için yapılacak görüntü işleme yazılımında, ilk iş, dairesel formda olan görüntüyü, düzlemsel forma dönüştürmektir. Dairesel formda olan görüntü ile çalışmak ta mümkün olmakla birlikte, yapılan testler, düzlemsel geometride çok daha sağlıklı sonuçlar alındığını göstermiştir.

 

Yukarıdaki resimde, orijinal resim ve polar transform edilmiş hali görülmektedir. bu görüntüden de kolayca anlaşılabileceği gibi, Polar olarak transform edilmiş hali, çok daha kolay işlenebilir ve çok daha kesin sonuçlar üretir.

Projenin HALCON kodu ve kullanılan gerçek kamera görüntüleri (resimler) ilgililere mail ile ulaştırılabilir. (info@mavis.com.tr)

Tüm proje hakkında bilgi almak için, Mavis’e (www.mavis.com.tr) veya Prestij Endüstri’den Hakan Bey’e ulaşabilirsiniz.

 

//–>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir