Kameralı Halı Kesme Otomasyonu

Halı makinaları imalatı yapan Gaziantepte kurulu Anmak A.Ş. için geliştirdiğimiz Kameralı Halı Kesme Otomasyonu Projesini devreye aldık.

Sistemin Amacı :

Üretim aşamasında yanyana halılardan bir bütün şeklinde, sürekli ve tekparça şeklinde dokunan halıyı olması gerektirdiği yerden kesmek üzere kameralı kontrol otomasyonu kurmaktır. İşlem halihazırda manual olarak yapılmaktadır.

Yanyana 8 adet kamera ve aydınlatma ünitesinden oluşan sistem, tüm makina genişliği boyunca görüntü almaktadır. Her bir sistem, kendi ilgi alanına (görüntü kapsamı) giren görüntüde, olması gereken rotayı, hassas şekilde merkezi bilgisayara (ya da otomasyon sistemine) bildirir. Merkezi sistem, her bir bıçağı, kameralardan gelen komutları değerlendirerek, sağa-sola ötelemek suretiyle, hassas ve düzgün bir kesim yapar.

Bu projede, Anmak makina teknik ekibi ve  yine Gaziantep Yazılım Otomasyon firmalarından İremsoft ile birlikte çalışılmıştır. İremsoft tarafından halihazırda geliştirilmiş olan otomasyon sistemine, kamera verileri gönderilmiş ve kamera verileri var olan otomasyon sistemi tarafından yorumlanmıştır.

Otomasyon sistemi ile Mavis Kameralı Kontrol Uygulaması (VYP) arasında soket haberleşmesi yapılmıştır. Soket haberleşmesi ile her iki sistemde hem Sunucu hem İstemci modda çalışmaktadır. Her iki sistemde belirli bir protokol etrafında sürekli olarak haberleşmektedir.

Proje hakkında daha detaylı bilgi için, bize (www.mavis.com.tr) , Anmak makinaya ya da İremSoft tan Erdinç Beye ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir