Jant Tanıma Sistemi

Boyahaneden çıkan jantların, yüzey şekillerine bakılarak tanınması ve ilgili konveyörlere yönlendirilmesi projesini, ülkemizdeki pazar lideri CMS de devreye aldık.

 

Kameranın tam altına gelen jant, sensör yardımıyla algılanır ve konveyör durdurulur. Bu esnada aydınlatma olarak kullanılan power ledler jantın yüzeyini aydınlatır. Fotoğraf çekilir ve çekilen fotoğraf üzerinde “matching” eşleştirme algoritması çalıştırılır.

“Matching” işlemi :

İlk önce jantın konturları (contour) çıkartılır. Konturların düzgün olarak çıkartılabilmesi çok önemlidir. Bunun için konveyör zemini ışığı yansıtmayacak siyah malzeme seçilmiştir. Kırmızı ışık, jantın içe doğru girintilerinde köşe çizgisi oluşturmayacak şekilde kontrast oluşturmalı,  yüzeyi düzgün aydınlatmalı ve tüm yüzeyde homojen olmalıdır. (Beyaz ışık ta kullanılabilir. Jantın yüzeyinin metalik beyaz olması beyaz ışığın patlamasına neden olabilir. Daha soft ve homojen bir beyaz ışık için elektronik balast kullanılmış fluoresan aydınlatma seçilebilir)

Son olarak yapılması gereken, HALCON matching komutları ile çıkartılan konturların daha önceden kaydedilmiş konturlar içinden hangisine en çok benzediğini bulmaktır. (İlgilenenler projede kullanılmış çalışan HALCON kodları için bizimle iletişime geçebilirler – info@mavis.com.tr)

Not : Gerçeklenen projede jantların göbek yüksekliğinin ölçülmesi (yüzeyi tamamen aynı fakat iç göbek yükseklikleri farklı ürünlerin ayırt edilmesi), yüzey yine tamamen aynı bijon delikleri farklı yerlerde olan ürünlerin aynı ürün olarak seçilebilmesi vb. zorluklar vardır. Üretim hızı 5-6 sn. de 1 ürün olacak şekildedir. Toplamda bir kaç yüz civarında ürün tanıtılacaktır. Yeni ürün tanıtma ve öğretme ekranı (kelimenin gerçekten de tam anlamıyla) tek tuşla yapılmaktadır. Tüm işlem sonunda belirlenen jant numarası PLC hattına (konveyöre), mürekkep püskürtmeli kod yazma makinasına (yazıcı) ve veritabanına gönderilmektedir.

Sistem bir merkezi ve ona bağlı 6 bilgisayardan oluşmaktadır. Toplam 7 bilgisayar kendi içinde bir network oluşturmuş ve soket haberleşmesi (Socket) yapmaktadırlar. na bilgisayardaki ekran görüntülerine örnekler :

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir