Lazerli Kameralı Derinlik Ölçüm Sistemi

Mavis, kendi bünyesinde geliştirdiği yeni bir cihaz olan “Lazerli Kameralı Derinlik Ölçüm Sistemi” ismini verdiği cihazı kullanıma almıştır. Yaklaşık 1 ay önce geliştirilen sistem, 2 – 3 haftalık test ve kalibrasyon sürecinden sonra devreye alındı.

Cihazın Amacı

Cihaz, kesilerek açılan derinliğin hassas olarak ölçülmesine yarar. Bir endüstriyel bıçak tarafından yarıklık şeklinde açılan kesik, kumpas cetvel ya da bilindik yöntemlerle ölçülemeyeceği için, Mavis tarafından geliştirilen bu aparat ile hassas olarak ölçülebilmektedir.

Cihazın Çalışma Şekli

Cihaz, kesiklik derinliği ölçülecek olan parçanın (çalışılan uygulama mukavva konilerdir) cihaza yerleştirilmesiyle başlar. Yerleştirme esnasında, parçanın en üst düzeyinin sabitleneceği bir nokta vardır. Yüksekliği ayarlanabilen zemine yerleştirilen parça, en üst noktada bu sabit yüzeye getirilir. Böylece kamera tek bir noktaya focus (netlik) olabilir. Kesikliğin bulunduğu yere düşürülen çizgi lazer, yüzey boyunca düz bir çizgi halinde görünürken, kesikliğin olduğu yerde içe doğru V şeklinde girer. Yüksek çözünürlüklü, megapixel lense sahip kamera ile alınan dijital görüntü, Mavis VYP yazılımı tarafından işlenir. Online olarak yapılan işleme sonucu, derinliğin boyu, 0.8 mm ve 1 mm aşağıdaki yarık kalınlığı vb. parametreler otomatik olarak bulunur. Bunların dışında kullanıcı dilerse manual olarak istediği noktalar arasında ölçüm yapabilir.

Laser düşürülmüş kesikliğin kamera görüntüsü ve kesiğin otomatik olarak ölçümü

Projenin Zorlukları

Kalibrasyon : Elle ya da muadil bir cihazla ölçüm yapılamadığından sistemi kalibre etmek için bir yöntem geliştirildi. Matematikse modellere ve tekrarlanabilir değerlere dayanan bu modele göre sistem kalibre edildi.

Kamera ve Lazer Pozisyonu : Lazer ışığının tam kesiklik yarığına düşürülmesi, kameranın belirli bir açıdan bu kesikliğe bakması ve hem lazer hem de kameranın olması gereken kesin açı pozisyonlarının hassas olarak belirlenebilmesi.

Otomatik Ölçüm : Program kalibre edildikten sonra, isterler doğrultusunda tüm ölçümlerin otomatik olarak yapılabilmesi istenmektedir.

Manual Ölçüm : Kullanıcı dilerse kendi belirleyeceği noktalar arasında hassas ölçüm yapabilmeyi istemektedir. Programın buna izin verecek şekilde kalibre edilmesi sağlanmıştır.

Sonuçların Değerlendirilmesi : Tüm ölçüm sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilebilir, raporlanabilir, veritabanına kaydedilebilir özelliktedir. Mavis VYP de zaten var olan altyapı kullanıldığından tüm bu istekleri yerine getirmek Mavis için zor olmamıştır.

Programın otomatik hesaplama işlevinin yanısıra, kullanıcı tarafından 2 farklı şekilde manual ölçüm yapılabilir.

  • Çok tıklayarak ölçüm
  • Doğru çizerek ölçüm

Her iki yöntemde de kullanıcı, ekranda dilediği noktalar arasında ölçüm yapabilir. Sistem kolay ölçüm yapılabilmesi amacıyla, lazer çizgisinin başlangıç ve bitiş klavuzlarının sınır yerlerini çizer.

Program, kullanıcıya yardımcı olması açısından görüntü filtreleme seçeneğini kullanır. Bu seçenek, alınan görüntünün filtrelenerek, bir nevi temizlenerek sunulması işlemine yarar. Kullanıcı dilerse bu özelliği devre dışı bırakır ve salt görüntü üzerinden çalışabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir