Delphi XE yeni bir şans olabilir mi?

Delphinin en son versiyonu olan Delphi XE (RAD Studio XE) raflarda yerini aldı. Programın 30 günlük deneme sürümünü kurup, yeni (ya da daha da geliştirilmiş) özelliklerine göz attığımda Delphi XE nin gerçekten son derece gözalıcı özelliklerle donatıldığını gördüm. 64 bit derleyiciler hariç, hemen hemen her başlıkta eksiksiz bir ürün çıkartılmış.

Bunlara başlıklara kısaca değinirsek

Derleyici : En büyük değişim, delphi derleyicisinin ANSI C++ derleyicisi ile çok daha uyumlu hale getirilmiş olmasında görülmektedir. Yeni nesil işlemciler (SSE4.x, AMD 3DNow vs.) için uyumluluk ve artırılmış performanstan bahsedebiliriz. Derleme işlemi artık arkaplanda bir thread tarafından yapılabiliyor. (Çok büyük projelerde, saatler süren derlemeleriniz varsa, işe yarar bir özellik şüphesiz)

Geliştime Ortamı : Artık Delphi geliştiricileri Visual Studio 2008 / 2010 veya MonoDevelop içinden geliştirme yapabilecekler. (Radikal bir değişiklik olmakla birlikte kimin bu şekilde kullanacağını da merak ediyorum. Çok değil, birkaç sene önce IDE savaşlarından bahsedenler şimdi en güçlü silahlarını almadan savaş meydanına mı çıkıyor?) Birde beklendiği üzere, Win32 SDK, Windows 7 API ve .NET 4.0 da tam desteklenmektedir.

Dilde Yapılan Yenilikler : Kişisel olarak en çok beğendiğim özellik, Exit derken artık opsiyonel olarak Result değerini de set edebiliyoruz. (C# taki return false, return 3 vb. kullanım gibi) Bunların dışında, RegEx (Regular Expression) library kullanımı artık – çok geç kalınmıl olsa da- mümkün. Dosyalama ve I/O işlemlerini yapmak için kullanılan eski tarz fonksiyon bazlı yapı artık OOP çatısına kavuşturulmuş. Yine C++ uyumlu object sınıfının ToString metodları, Unicode destekleri ve TStringBuilder gibi (yine C# tan aşina) sınıflar gelmiş (DateTime tipi ve DateUtils uniti geliştirilmiş mesela)

Kod Yönetimi : Tanıtımlarda ve ürün reklamlarında üstüne basa basa vurguladıkları Subversion Integration (versiyon, kodda yapılan değişiklikler ve geçmiş kontrolü) gelmiş. (Bir çok üründe ezelden beridir var olan bir özellik. Kaldı ki, 10 yıl önceki Delphi 7  Team Edition bile buna yakın özellikler sunuyordu zaten) Kod düzenleyici (Kod Formatlayıcı) , Refactoring (değişken rename vb. işlemler) gibi araçlar daha da desteklenmiş.

Modelleme : Son zamanlarda yazılım mühendisliğinin moda kavramlarından olan Modelling de unutulmamış. Nesne yapısı hiyerarşisinin gösteriminden, durum grafiklerine, komponent diyagramlarından, kod dökümanı oluşturmaya kadar aklınıza ne geliyorsa fazlası var, eksiği yok deyip geçeyim.

Test : Yine zorla her programa dayatılan Unit Testing den sonunda Delphi de nasibini almış. DUnit gibi süper bir unitimiz var artık.

Veritabanı : Sanırım her bir yeni versiyon için en çok ter döktükleri yer burası. BDE den ADO ya, dbExpress ten dbGO ya, önce tonla farklımetodoloji icat edersen sonunda geleceğin nokta budur. Özetle, adı geçen tüm veritabanı erişim ve sunum teknolojilerinin tamamı güncellenmiş. BDE (Borland Database Engine) hala güncel olduğunu görünce nostalji etkisinden gözlerim yaşardı desem yalan olmaz. Ürünle birlikte Interbase 20 kullanıcılı Developer Edition ücretsiz gelmekte (Yine ilgililere – varsa – duyurulur)

Yeni Teknolojiler : Cloud (Bulut) desteği de unutulmamış. Amazon EC2 ile patlayan, Microsoftun her zamanki gibi ışığı görüp çakmasını çıkartıp bende varım dediği (Azure) tam olarak desteklenmiş (Google Cloud neden desteklenmemiş acaba.)

Komponentler : Delphiyi delphi yapan VCL ler, 3rd party componentler… Burada önce hakkını verelim, son derece seçkin component setleri hazır olarak gelmekte. Indy, Raize, IP-Works, TeeChart, Nevrona Rave, Installaware gibi çok seçkin componentler hazır. DevExpress gibi UI alanında bestseller bir ürünün hala yüklü gelmemesi ise bence büyük hata. (Üstelik Delphi kökenli DevExpress cileri böylesine küstürmek te büyük başarı)

Web : Yine Delphi tarafından sayısız deneme yanılma yapılan bir diğer konu. Atozed firmasının Intraweb komponentleri XE ile birlikte de geliyor. VCL olarak kullanmak için ideal bir set.  Indy bileşenleri de eksiksiz, güçlü, open source  bir alternatif. WebSnap kullananlar için Server Side VBScript JavaScript desteği eklenmiş.

Yeni eklenen komponentlere (VCL) gelince;  etkileyici Gesture designer gelmiş. dokunmatik ya da etkileşimli uygulama yazanlar bunu çok sevecekler. TTouchKeyboard (Sanal Ekran Klavyesi) de yeterince başarılı. Görsel olarak çok futuristik olmasa da, kullanımı kolay ve fazlasıyla iş görüyor.

(Web geliştirme konusunda Delphi Prism / RadPHP XE ilgili (ve iddialı) olduğundan WEB tabanlı projeleri bu ürünlerle değerlendirmek daha sağlıklı bir yaklaşım olur)

Sonuç :

90 ların ortasında çıkan, kısa sürede efsaneleşen Delphi ne yazık ki, son 4-5 yıldır sürekli kan kaybetmektedir. Bu kötü gidişatın sebepleri ayrı bir makale konusu olacağından girmek istemiyorum. Delphi XE, ilk bakışta gözalıcı görünmekle birlikte, kaçan delphi geliştiricilerini geri getirebilecek mi? Ya da diğer dilleri (Mesela Visual Basic, C#, Java) kullanarak geliştirme yapan programcıları kazanabilecek mi? Her ikisine de evet diyebilmek çok zor. Eğer eldeki delphi geliştiricilerini kaçırmazsa bu bile büyük başarı olacaktır.

Delphi neredeyse her yıl yeni bir versiyon çıkartmaktadır. CodeGear RAD Studio 2009, Embarcadero Delphi 2010, Şimdi RAD Studio XE… Buradan da anlaşılacağı gibi, geçiş süreci hala devam etmektedir. Şimdilik görünen, Delphi nin var olan teknolojileri çok geçmeden yakaladığı ve kendi geliştiricilerini her zaman up to date tuttuğudur. Burada insanüstü bir gayret gösterildiğini anlamak zor değil. Microsoft cephesinde, işler çok daha yalın. Herşeyden önce işletim sistemi ve Framework gibi kendi tekelinde ürünler var. Piyasaya yeni bir versiyon çıkmadan önce, kendi içinde (inhouse) olarak tüm birimler eşzamanlı harekete geçebilir.  Her birim kendi uyumlu güncellemelerini yapabilir. Delphi geliştiricileri ise, oturup final release beklemek zorundalar. Tek beklenilen Microsoft olsa yine iyi, App Engine alanında gittikçe daha çok görülen Google, Java dünyası, Açık kaynak kodu geliştiriciler vs. vs. Hemen her cephede en önde yer alıp şaşkın şaşkın dolaşmaktan başka çareleri yok gibi…

Ben kişisel olarak Visual Studio ve C# kullanıyorum. Delphi kullanmayı bırakalı 3-4 yıl oluyor. Hala bazı projelerde Delphi ile çözüm geliştirdiğim de oluyor (100 lerce MB framework kurmayı gerektirmeyen, Native Win32 uygulamalarında mesela…)

Delphi geliştiricilerinin Delphi yi bırakmaları için hala ciddi bir neden yok. Benzer şekilde Delphi de ısrar etmeleri için de bir neden yok.

Delphi yıllar önce Anders Hejlsberg ile yaptığını bir daha yapabilir mi? Üzülerek te olsa pek ihtimal veremiyorum. Bana göre Borland firması, Hejlberg’in Microsofta 1 milyon $ ve hisse ortaklığı sonucu kaptırılmasıyla zaten bitmişti. Sonrasında firma  sayısız isim değiştirmiş ve son olarak 2 yıl önce tüm ürünleri ile birlikte komik ötesi bir rakamla Embarcadero’ya  satılmıştı. Tüm satış değeri sadece 23 milyon $ dı. (Borland’ın alıcı bulmak için kapı kapı gezdiği yıllarda, Türkiye’den bir alıcı çıksa Türk Bilişim sektörü için çağın hareketi olurdu diye iç geçirirdim. Emsal teşkil etmesi açısından bazı örnekler vermek istiyorum;

 • Neredeyse tedavülden kalkacak olan Sybase veritabanı, SAP ye, Borlandın tam 250 katına, 5.6 milyar dolara satıldı.
 • Ülkemizde Delphi kullanarak geliştirme yapan Logo Yazılımın Borsa bedeli 70 milyon $ civarında
 • Ülker, Belçikalı çikolata üreticisi Godiva’yı 600 milyon $a satın aldı
 • GS nin Aslantepe projesi : 300 milyon $ (bunun 4 katına çıkacağı söyleniyor)
 • BİM grubunun Mecidiyeköydeki eski likör fabrikasına verdiği teklif : 450 milyon $)

Sonuçta, yeni projeler için birincil uygulama olarak seçmemekle birlikte, eski gözağrımı, 1. versiyonundan 7. versiyonuna kadar kullandığım Delphi yi, arada bir göz hapsinde tutmakta fayda var 😉 )

Delphi XE yeni bir şans olabilir mi?” üzerine 12 düşünce

 1. “Delphi geliştiricilerinin Delphi yi bırakmaları için hala ciddi bir neden yok. Benzer şekilde Delphi de ısrar etmeleri için de bir neden yok.”

  Bence Delphi yi tam anlamıyla kullanmadığından böyle konuşuyosun. “Sonuçta Microsoft yapmadı değil mi 🙂 Salla gitsin ozaman” dediğini duyar gibiyim… Herkes böyle düşünüyodur zaten.

 2. Embarcadero firmasında bulunan David I gerçekten çok efor harcamışa benziyor. Ama yine de yetmiyor. .NET furyasına yetişemeyen Delphi enson 2007 versiyonunda .NET 2.0 versiyonunu destekledi ama bir türlü devamını getirmedi. (.NET 3.0,3.5,.4.0) şimdiler de ise VS IDE sini kuLLAnarak Delphi Prism pLug in tarzında bir diL geLiştirdi. Umarım beklenen 64 bit ve Cross PLatform Delphi ProgramcıLarını hayaL kırıkLığına uğratmaz.

 3. Bende su anda hem c# hemde delphi 2010 da uygulama gelıstırıyorum. C# gercekten cok guclu bır dil. Ancak bana gore eger win32 uygulaması gelıstırıyorsanız c# kullanım rahatlıgı acısından henuz delphiden gerıde gıbı gozukuyor… Ayrıca microsoft firmasının da cok hızlı fikir değiştiren bir fırma olmasıda benı urkutuyor.. Başlarda buyuk sukse ıle sundukları linq teknolojısını gelıstırılmesının durduruldugunu acıkladıklarını duydum. Zaten microsoftun huyudur bu sana urunu sunarlar sen ogrenır gelıstırırsın kendını ondan sonra bunu gelıstırmıycez onun yerıne al bu var bunu ogren derler.
  Her ne kadar c# da yazılım yapmak zorunda bırakıldıgım durumlar olsada bı turlu delphi kadar sevemedım….

  Saygılar…

 4. Kesinlikle katılıyorum.

  Son zamanlarda F# üzerine popüler yazılar makaleler görüyorum. Her yeni cep telefonu modeli çıktığında alıp cebine koyanlar gibi, yeni moda F# diye düşünüp, bunu öğrenmeye atlyanlar var mesela…

 5. David I camiayı manen ve fiziken hiçbir zaman terketmeyecek gibi görünüyor. Varlığı ve sempatik tarzıyla tüm delphicilerin takdir ettiği bir kişilik zaten. Delphi .NET yanında RadPHP, linux vs. gibi alternatiflerle de yoklama çekiyor. Yine de gelecek ne gösterecek belli olmaz. Bakarsın google falan bir OS çıkartır, .NET yerine başka şeyler popüler olur…

 6. Delphi tabanı Pascaldan beri oldukça güçlüdür.Ben C# ve Vsiual Studio 2008 ve 2010 kullandım.Bunların hiçbiri DELPHİ’yi tutmaz.Hatta Bıakın DELPHİ XE yi Delphi 7 den çok şey bulursunuz.Öyleki zamanında bu editörler delphiyi taklit edip delphi batırdıklarını,delphinin önünü kestiklerini unutmayalım.Amaç microsoftun pazar politikasına hizmet.Çünkü onlar için herşey mübahtır.Ben şahsen Delphi kadar Microsofta güvenmiyorum.Pascaldan – Delphi XE ye bakarsanz bu süreci net bir şekilde görürsünüz.Ben incelediğim kadarıylada Delphi NET ve VS IDE si , Prism pLug in 64 bit ve Cross PLatform Delphicilieri sevindirecektir.Bence Embarcadero bu işi iyi toparlamış.Ancak microsoftun önüne geçmesi içinde boş durmaması gerek.Sadece şu anlık olarak çağı ve geleişmeleri yakalamış durumda.DELPHİCİLERE HAYIRLI OLSUN.

 7. Katılıyorum. Geçtiğimiz aylarda Delphi ile yazılmış olan Skype yi Microsoftun 8.5 milyar dolar vererek satın alması ilginç bir olaydı bence. Demek ki MS cephesi bile, Delphi ile geliştirilen uygulamaları değerli görüyor…

 8. Delphi nin üzerine tanımam, hemen hemen her dili bilirim Delphi Kylix ikilisi ile Unix ortamında bile olagan üstü sunucu projeleri yazdım ve hala onları geliştirip kullanmaktayız. Piyasada Delphi 7 ve özellikle Delphi 2007 ile yapmış olduğumuz birçok farklı sistemde kullanılan yazılımlarımız mevcut. Bence Programlama Dilleri arasında her yönden bakıldığında en iyisi, Delphi ile yapılamayacak hiç birşey yoktur.

 9. Delphi’yi 5nci versiyonundan itibaren daha çok kullanmaya başlamıştım, versiyon 7’de ise birkaç yazılım geliştirdim (Bir tanesi uzun zaman askeriyede kullanıldı). Askerlikte yazdığım yazılımı bitirdiğimde delphi konusunda bir hayli yol katetmiştim (askerliğimin son günü bile birkaç satır kod yazdım bu yazılıma). Ardından sivile dönünce çok üşendim. Ara ara 2009, 2010 versiyonlarını da kurdum ama çalışmadım. En son XE versiyonunu kurdum ve çalışmaya başladım.

  Delphi kadar veritabanı yazılımları yada win32 yazılımları konusunda başarılı olan bir yazılım bilmiyorum. Açıkçası nedense hep çok sıcak gelmiştir Delphi bana. He bu arada code gear zamanında da denedim biraz, o zaman arayüzün değişmesini çok sevmiştim ama kullanması zor gelmişti. Şimdi ise çok daha rahat olmuş.

  Eğer siz de Delphi’yi çok seviyorsanız bence bunu yazılımlarda belirtmelisiniz. Çok basit bir yöntem söyleyeceğim. Delphi’de bir yazılım mı geliştirdiniz, kenarına ufacık bir logo koyun ve üzerinde “I love Delphi” yazsın, başka bir şeye ihtiyaç yok. Böylece Delphi birçok kişi tarafından daha çok sevilecektir, emin olun.

 10. Evet özellikle veritabanı uygulamaları geliştirmek delphi de oyun gibiydi. Master-Detail ilişkiler, sorgular, raporlar vs. resim yapar gibi geliştirilirdi. Hatırlıyorum da, VB ya da VC geliştiricileri daha veritabanına nasıl bağlanılacağı konusunda bile emin değilken (DAO, RDO, ADO, OLEDB, SQLDMO, Native…) en son ne kullanıyorlar bir bilen varsa yazsın 🙂 Delphi programcıları projeyi neredeyse bitirmiş oluyordu.

  Ama işte geçmişe bakıldığında tüm o güzel günler geride kalmış. Kaplumbağa ile tavşanın yarışı hikayesi gibi, maalesef ipi göğüsleyen kaplumbağa olmuşa benziyor ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir