Mavis Yapay Görme Bileşenleri


Kameralar

Mavis, projelerinde Alman menşeli IDS firmasına ait uEye dijital endüstriyel kameralar kullanmaktadır.  Proje ihtiyacına göre istenen tüm çözünürlüklerde USB veya Gigabit Ethernet kameralarla çalışmak mümkündür. MaVis, stokta bulundurma, yedekli çalışma gibi konularda kolaylık sağlaması açısından, belirli bir standarda geçerek, en optimal sayıda model ile çalışmaktadır.  

Lens

Mavis, görüntü işlemede en az kamera kadar önemli olan Lens seçimi için, dünyanın önde gelen lens üreticileri ile çalışmaktadır. Kameralı Kontrol Proje ihtiyacına göre seçilen lensler endüstriyel koşullarda çalışabilecek kalitededir.

Kablolama

Kameralar ile PC arasındaki bağlantı kablolarıdır. Kameranın USB tipinde olması durumunda 5m. ye kadar, Ethernet kameralar için çok daha uzak mesafelere kablolama yapılabilmektedir.

Bilgisayar ve İşletim Sistemi (Bilgisayarlı Görme)

Mavis son zamanlarda projelerinde, NetBook tabanlı bilgisayarlar kullanmaktadır. Gerek küçük boyutlarından, gerek Atom işlemcilerinin düşük güçte çalışabilmesinden dolayı ısınmama gibi avantajlarından dolayı tercih etmemize rağmen, proje ihtiyaçları doğrultusunda klimatize kabinli endüstriyel PC ler de kullanmaktayız.
İşletim sistemi olarak Microsoft Windows ve .Net Framework 2.0 yüklü olması gerekmektedir.

HALCON

Mavis görüntü işleme kütüphanesi olarak HALCON kullanmaktadır. 2000 den fazla operatörü, hızı ve gücü ile yapay görme konusunda kalitesi defalarca ispatlanmış HALCON kütüphanesi, Mavis VYP uygulamasının çalışabilmesi için gereklidir.

Yeni versiyonlar hazır. HALCON'u alarak kendi görüntü işleme yazılımınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca HALCON 18.05 Progress ürünü, artık abonelik yöntemi ile de görüntü işleme yazılımınızı geliştirmeye olanak sağlıyor. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

MERLIC

Görüntü işleme yazılımı olarak MERLIC kodlama yapmadan kendi sisteminizi yapmanıza olanak sağlar. Bir all-in-one yazılımıdır, bağladığınız kameralar ile yüksek hızda kontroller gerçekleştirebilir, arayüzü kendiniz kolayca tasarlayabilirsiniz. Denemek için buradan indirebilirsiniz.

Mavis VYP Yazılımı

Mavis VYP, tüm görüntü işleme senaryosunun görsel bir arayüz ile tanıtılabildiği, esnek ve kullanışlı bir yazılımdır. Program, kameralardan görüntü alma, görüntüleri işleme, sonuçları değerlendirme, raporlama, grafik olarak sunma, verileri/resimleri saklama gibi pek çok özelliğe sahiptir. Tüm görüntü işleme bileşenlerinin yönetildiği ana modüldür. Mavis VYP, C# dili ile Visual Studio 2012 geliştirme ortamında geliştirilmiştir. Programın Delphi, VB6 kullanıcıları için ortak konuşma arabirimi, DLL ve veri değişim fonksiyonları da mevcuttur.


Opsiyonel Bileşenler


Dijital Giriş / Çıkış Modülü

Dijital IO, Mavis VYP ile dış ortam arasında elektriksel haberleşmeyi sağlayan modüldür. Genelde PLC veya 5-24 V. gibi bir kaynaktan alınan işaret ile kontrole başlanması, kontrol sonucunun PLC ya da hatta (5-24V) bildirilmesi gibi işlemler için kullanılmaktadır. MaVis, kendi geliştirdiği Digital IO modülünü kullanmaktadır. Bununla birlikte, yaygın olarak bilinen Digital IO modüller için de hazır arabirimi vardır.

Yazıcı / Barkod Yazıcı

Kameralardan alınan görüntülerin değerlendirilmesi sonucu, işlemin başarılı ya da başarısız olması durumunda, otomatik olarak barkod etiketi üretmesinin istenmesi durumunda, barkod yazıcı kullanılabilir. MaVis VYP yazılımı, her tip etiket ve tasarıma göre uyumludur.

GSM Modem

Sisteme takılacak bir GSM modem ile kameralı kontrol işleminin sonucunu SMS ile iletmesi istenebilir. Mavis VYP, bağlı GSM modem varsa ve bu şekilde konfigüre edilmişse, SMS alma ve verme fonksiyonları ile kullanılabilir.

MVTec görüntü işleme yazılımı

HALCON görüntü işleme kütüphanesi

MERLIC görüntü işleme yazılımı

IDS uEye USB/Ethernet Kameralar

Yüksek çözünürlüklü kameralar

Ucuz ve kaliteli kameralar

Azure Photonics

DCM lighting sistems