Akıllı Elektronik Terazi (Kameralı Tartı)

Mavis, ülkemizin önde gelen elektronik terazi ve tartı üretimi yapan firması ile yaptığı ortak çalışmada, elektronik tartı üzerindeki nesneleri otomatik olarak tanıyıp OCR işlemine tabi tutan projeye başlamıştır. Belirlenen çalışma takvimi kapsamında, ortaya örnek (demo ürün) çıkartmak için geliştirmelere başlanmış olup, geliştirilecek ürünün OCR özellikleri ile donatılması kararlaştırılmıştır.

Geliştirilen ürün, mavis tarafından ar-ge çalışması olarak çok önceden başlatılmış ve çalışır gerçek ürün haline getirilmiş olan, Object Finder / Object Descriptor uygulamasının elektronik tartı ve terazi sistemlerine uyarlanmış halidir.

Sistemin Çalışması :

Elektronik tartı / terazi üzerindeki ürün (marketlerdeki barkod okuma sisteminde olduğu gibi) önce sensör yardımıyla algılanır (kaba algılama), sensörden gelen bilgi ile birlikte, tartı üzerindeki cismin kamera ile fotoğrafı alınır ve Mavis VYP yazılımı ile alınan görüntü işlenir.

Bu işlemede

  • 1 Boyutlu Barkod okuma (EAN13, CODE39, CODE128 vb. )
  • 2 Boyutlu Barkod okuma (Karekod, datamatrix, PDF417  ..)
  • Şekil tanıma (Shape Matching)
  • Renk ayırdetme (Color Processing)
  • OCR (Karakter Okuma – Optical Character Recognization)

İşlemleri yapılır.

Tüm bu işlemler sonucu

  • Elektriksel Çıkış Verme (5-24V, Röle çekme) (PLC çıkışı, hattı durdurma, konveyörü durdurma, ses, ışık vb.)
  • Veritabanına kaydetme (İstatistiksel analiz)
  • Diğer programlara veri gönderme (DDE – Dynamic Data Exchange)

gibi işlemler de gerçekleştirilebilir.

Program, Mavis VYP nin gelişmiş ve kolay kullanımlı arabiriminin getirdiği avantajları kullanıp, buna ilaveten yeni nesnelerin ve OCR edeceği karakterlerin öğretilebileceği arabirime sahiptir.

Mavis, bu projede otomotiv sektöründe başarıyla uyguladığı OCR projelerinden edindiği bilgi birikimi ile HALCON shape matching (component based- descriptor based, template based, correlation based) teknolojisinin gücünü birleştirerek, sadece ülkemizde değil uluslararası piyasalarda rekabet edebilecek bir ürün çıkartmayı hedeflemiştir.

Çalışmalar ilerledikçe, proje resimleri burada yayınlanacaktır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir